Törökországban Pekmeznek hívják, Olaszországban Vincotto néven ismert, Görögországban Eprima, Spanyolországban pedig Arrapenak nevezik. Mi az?
Igen, a szőlőszirup, melyet Iránban Shir -E Angoor néven kell keresnünk a boltok polcain.
Minden perzsa kertben, a szőlő egymás mellett nő a datolya, gránátalma, olíva és fügefákkal. Az irániak nagyon kedvelik a szőlőt, és rendkívül sok fajtát termesztenek, különféle felhasználási céllal.
Razavi Khorasan tartományban kiváló minőségű szőlőszirupot készítenek. A szőlőszezon itt augusztus és november között van. Baharesztán falu az iráni szőlőszirup gyártás egyik fő központja. Évente több mint 30 tonna szőlőszirupot állítanak elő , amelyet külföldre exportálnak.
Ebben a faluban négyféle helyi szőlő van, amelyekből a szirup készül.
A baharestáni szőlő bio és kiváló minőségű. A szirupgyártás szezonjában a falusi férfiak és asszonyok éjjel-nappal dolgoznak.
A szőlőt a környező városokból és falvakból hozzák be a faluba, a műveleteket a falu hagyományos műhelyeiben végzik, mielőtt a terméket más városokba exportálnák.
A szirupot hagyományos módon készítik.
A szirup, akárcsak maga a szőlő, tartalmaz bizonyos mennyiségű A-, B- és E-vitamint, és kielégíti a szervezet e vitaminok iránti szükségletét, a hagyományos orvoslásban is használják. Melegítő hatású. Gazdag B-vitaminban, vasban, kalciumban, magnéziumban, mangánban, foszforban,káliumban és rézben. Egyetlen kanál is tartalmazhatja a szőlő tápanyagait, ezért rendkívül jó immunrendszererősítő, és remek gyógyír megfázásra. Gyermekeknek is adható a növekedési fázisban vagy műtétek után. A szőlőszirup fogyasztása enyhítheti a vérszegénységet, és csökkenti a köszvényt és a reumát azáltal, hogy a vér és a vizelet kémhatását lúgosítja.
Kezeli a sárgaságot és a szeplőket, tisztítja a májat és az epét. Ezenkívül csillapítja a reumát, és sűrűbbé teszi az anyatejet.
Baharesztánban a helyiek először megmossák, majd kifacsarják a szőlőt. Ezután speciális talajt adnak hozzá. A talaj nagy mennyiségben tartalmaz ásványi sókat, és élelmiszerboltokban árusítják.
A talajt általában napon vagy fűtőtesten melegítik, majd hozzáadják a szőlőléhez. Ha nem adják hozzá a földet, a szőlőlé forralva megsavanyodik.
A levet egy éjszakán át mozdulatlanul tartják. Ezután speciális szöveteken szitálják át, hogy teljesen elválasszák a talajt. Majd két órán át forralják a levet.
A hagyományos termelők úgy vélik, hogy ha a lé lebeg és felforr nagy edényekben, akkor hamarabb főzik le, és tiszta barna színt kap. Ha azonban a levet rézedényekbe öntik, hosszabb ideig tart, amíg besűrűsödik. Ennek eredményeként, mivel hosszú ideig forr, sötétebbé válik, és a végtermék sűrűbb lesz.
Minden 5 kg szőlőből körülbelül egy kilogramm szirup készül. A kiváló minőségű szirup nagyon sűrű és tiszta színű. Íze gyümölcsös és édes, enyhe savtartalma hasonló a cukorrépasziruphoz, de egy csipetnyi karamellel.
Iránban a szőlőszirupot ardeh-vel( tahini) keverik és reggelire fogyasztják. De előszeretettel locsolják meg vele a perzsa palacsintát(khagineh) is. Édesítenek vele rizspudingot(fereni), de akár szőlőlimonádét is készíthetünk belőle!

Szőlőszirup-Shir-e Angoor
Hozzávalók
5 kg rozészőlő
Elkészítés
Alapos mosás után , szemezzük le a szőlőt a száráról. Facsarjuk ki a levét. Gézszöveten szűrjük át.
Öntsük a szőlőlevet egy serpenyőbe, és forraljuk fel, miközben szedjük le a habot a tetejéről. Vegyük takarékra és főzzük 2-3 órán át, míg besűrűsödik. Vigyázni kell azonban arra, hogy ha lehűlt még jobban besűrűsödik! Ne essünk kétségbe, kb egy kilónyi lesz ebből a mennyiségből.:)
Hagyjuk kihűlni, majd öntsük csavaros tetejű üvegekbe. Légmentesen tárolva, hűvös helyen egy évig eláll.
Nooshe Jan!